קורס אינטרנטי

כיצד מתרחש התהליך היצירתי באמצעות הקורס?​

אני מברכת אתכם ומודה לכם על הבחירה שלכם בקורס האינטרנטי לפיתוח החשיבה היצירתית באמצעות אמנות ופעילות גופנית. על מנת שתפיקו את המירב מהקורס, חשוב שתקראו היטב את המידע המפורט, וצפו בסרטון ההסבר על הקורס. בהצלחה!​

אז מה בעצם יהיה לנו בקורס?​

הקורס מבוסס על שלושה יסודות:​

דמיון​

פעילות גופנית​

יצירתיות​

הדמיון - הוא הכלי החשוב ביותר שיש לכל יוצר. כל המצאה התחילה מרעיון. כדי להגשים את הרעיונות שלנו, עלינו לראות אותם בבירור בדמיון שלנו.

הקורס מורכב מ-12 יחידות תוכן של חשיבה יצירתית, יצירה פרקטית ופעילות גופנית רפיטטיבית מתונה. בכל יחידת תוכן נקבל השראה מאמן אחר, נתבונן ביצירות שלו, נכיר את אופן החשיבה שלו, ונלמד את טכניקות העבודה שלו ואת הקונספט ממנו יצר. נעבור תכנית מסודרת עם אלמנטים קבועים ותרגילים מגוונים לפיתוח החשיבה היצירתית, וכלים להפוך את הרעיונות שלנו ליצירות אמנות אישיות.​

הפעילות הגופנית יכולה להיות כל פעילות רפיטטיבית מתונה- הליכה, ריצה, רכיבה, שחייה או אפילו מדיטציה. מחקרים מוכיחים שכשאנחנו עוסקים בפעילות גופנית רפיטטיבית, 

המוח שלנו נמצא במצב אופטימלי לקליטה והעברה של מידע, ומסוגל להפוך מידע זה לרעיונות יצירתיים.

 יצירתיות - זה בלתי אפשרי בעצם לחלוק את הרעיונות שלנו, אלא אם כן ניתן להם ביטוי יצירתי כלשהו, היצירתיות היא ביטוי לדמיון שלנו.

אז מה בעצם יהיה לנו בקורס?​

התבוננות ביצירת אמנות: נתרגל התבוננות פעילה ביצירת אמנות באמצעות ויזואליזציה. נפעיל את החושים ואת הדמיון, ניצור את היצירה מחדש בדמיוננו, ונתבונן בתחושות וברגשות שהיצירה מעלה בנו.

 

ערוץ הנרטיב וערוץ הסנסור: נדלג בין שני הערוצים הנרטיב (הסיפורי) והסנסור (החושי). ערוץ הנרטיב מייצג את כל הסיפורים והמחשבות שחולפות בנו. אירועים, מטלות או סידורים. במקום מחשבות חולפות וארעיות אלו, נשדר בערוץ הנרטיב את הסיפור שאנו יוצרים סביב יצירת האמנות, באמצעות הדמיון המודרך בסרטון או בקטע האודיו. ערוץ הסנסור מייצג את כל המידע שאנו קולטים באמצעות החושים שלנו. מה שאנו שומעים, מריחים, רואים או חשים. אנו נשים דגש מיוחד על המודעות והקשיבות לאותו הרגע (mindfulness) כאן ועכשיו.

 

תרגול ויזואליזציה: דמיון מודרך תוך כדי התבוננות ביצירת אמנות, ותוך כדי הקשבה לקטע אודיו והתבוננות בעיניים פנימיות מתוך הזכרון. השימוש בויזואליזציה מחזק את החשיבה היצירתית ומפתח את היכולת לדמיין. חשוב להפעיל את הרגשות ואת החושים במהלך הויזואליזציה.

 

תרגול פעילות גופנית רפיטטיבית: חשוב לתרגל פעילות גופנית רפיטטיבית מתונה כמו הליכה, ריצה או נשימות, תוך כדי הקשבה לקטע אודיו קצר (20 דקות) או ארוך (40 דקות) בהתאם למשך הפעילות הגופנית, אשר יפעיל את הערוץ הסנסורי והערוץ הנרטיבי בתרגיל של דמיון מודרך וויזואליזציה. מומלץ לתרגל פעילות כזאת מידי יום ולהקשיב לקטע האודיו מידי יום. ההשמעה והפעילות החוזרת על עצמה, הן שיוצרות את הקשרים וההרגלים.

 

חזרה על הצהרות חיוביות: בהקלטת האודיו נאמרות הצהרות חיוביות בהקשר ליצירתיות. ההצהרות נאמרות בגוף ראשון ובגוף שני (אני יצירתי, אתה יצירתי), תוכלו לחזור על ההצהרות החיוביות בזמן שאתם מקשיבים להן, זה מעמיק את אפקט ההצהרה. המטרה של הצהרות חיוביות אלו, היא להטמיע אמונות עצמיות באמצעות המוח המודע, אל התת מודע. במהלך חיינו פיתחנו אמונות שליליות לגבי היכולות היצירתיות שלנו, תרגול של הצהרות חיוביות וחזרה עליהן, יכול לשנות את תפישתנו לגבי יכולותינו היצירתיות.

 

*ההצהרות החיוביות בקורס זה נכתבו בהשראת הספר ״התשובה״/ ג׳ון אסראף, מארי יסמית, הוצאת מטר

רגש והרגשה: הויזואליזציה והסיפור שאנו יוצרים בהקשר ליצירת האמנות, הם שמפעילים את הרגש. במהלך תרגול הויזואליזציה, ההקשבה והאמירה החוזרת של ההצהרות החיוביות, חשוב מאוד להטעין את הדימויים ברגשות חיוביים כדי להעמיק את היכולת היצירתית. הפעילות הגופנית משפיעה על ההרגשה הפיזית שלנו. במהלך הפעילות הגופנית נפתח את המודעות וההקשבה לגוף שלנו ולחוויה הפיזית שאנו חווים כאן וברגע זה (Mindfulness.)​

חוויה רגשית יצירתית: ההתבוננות ביצירת האמנות תוביל אותנו דרך חוויה יצירתית, אשר בהשראתה אנו ניצור יצירות אמנות אשר יתנו ביטוי ויזואלי לרעיונות ולמחשבות שלנו. יצירת האמנות היא ביטוי מוחשי לחשיבה היצירתית ולדמיון שלנו. החוויה היצירתית היא חוויה רגשית שנובעת מתוך מטען הרגשות שלנו.​

חוויה חושית פיזית: במהלך הפעילות הגופנית אנו נפתח את המודעות החושית שלנו. נקשיב לגוף שלנו ולתחושות הפיזיות במהלך הפעילות. נשמש בכל חושינו ונשים לב לקולות ולצלילים הנשמעים ברקע, נשים לב לכל המראות סביב, לצבעים, למרקמים לבהירות או לעמימות של הפרטים, נשאף את ריחות הטבע, את הפריחה, את ריח האדמה לאחר הגשם או ריחות אחרים הנישאים באוויר. נשים דגש על החוויה החושית כאן ועכשיו .(Mindfulness)​

התבוננות עצמית: כל התהליך שתואר עד כה (התבוננות ביצירת אמנות, ויזואליזציה, דמיון, פעילות גופנית, ערוץ הנרטיב וערוץ הסנסור, הפעלת הרגש וההרגשה, החוויה היצירתית והחוויה החושית) מתנקז לפעילות שקטה של התבוננות אישית ושאילת שאלות. לאן אנו לוקחים את כל זה כעת? היכן התהליך הזה פוגש אותנו והיכן אנו פוגשים את עצמנו. בעקבות ההתבוננות העצמית יואר הניצוץ היצירתי.

*חלק מתרגילי ההתבוננות העצמית בקורס זה נוסחו בהשראת הספר ״לחשוב כמו לאונרדו״/ מייקל ג׳יי גלב, הוצאת כתר​

כתיבה באמצעות טכניקת ״זרם התודעה״: במהלך הקורס תידרשו להעלות על הכתב את המחשבות והתובנות שעולות בכם תוך כדי התרגול. כדאי לכתוב בכתב יד ולרוחב הדף ביומנים האישיים שלכם. בטכניקת ״זרם התודעה״ אינכם צריכים להקפיד על סגנון הכתיבה, על הכתב, על הכתיב או על הניסוח. עליכם לכתוב כל מה שעולה בכם, מבלי לסנן, החומרים הכי ראשוניים וגולמיים עולים על הדף. הרעיון בשיטה זו הוא שבאופן הזה חומרים מתת המודע עולים וצפים, לפני שהמוח המודע שלנו מסננן אותם. לעתים קרובות נגלה תובנות או רעיונות שיצופו תוך כדי כתיבה, ויספקו חומרי גלם ליצירה שלנו.

*טכניקת ״זרם התודעה״ שאולה מהספר ״דרך האמן״/ ג׳וליה קמרון, הוצאת פראג

 

הניצוץ היצירתי: הניצוץ היצירתי יתרחש בעקבות התהליך שתעברו. יתכן שיקרה במהלך התהליך או מיד אחריו, או אפילו ימים מספר לאחר מכן. אין צורך להאיץ בתהליך היצירתי, הוא יתרחש מאליו, לעתים הניצוץ היצירתי דורש תהליך של דגירה במוחנו עד לפרץ היצירתי.

 

הארה / תובנה / פתרון: לאחר התהליך שתעברו, ההארה תגיע- זו יכולה להיות תובנה כלשהי, פתרון לבעיה שהטרידה אתכם, אפשרות שלא העליתם עד כה, או תוצר יצירתי כלשהו. תהנו מכך ותודו על הזכות שניתנה לכם לקבל הארה זו.​

 

תיעוד ביומן אישי- סקצ׳בוק:  לאונרדו דה וינצ׳י נהג לתעד ביומניו את כל הרעיונות, המחשבות, ההארות והתובנות שעלו במוחו. הוא רשם רישומים, שרטט שרטוטים, צייר ציורים וכתב. היומן הוא מעין זירת התרחשות אשר מתעדת את התהליך שתעברו במהלך הקורס. כדאי לרכוש יומן עם כריכה קשה ודפים חלקים (סקצ׳בוק לאמנים), בחרו בפורמט הנוח לכם, ותעדו ביומן את כל הרעיונות, המחשבות, ההארות והתובנות שיעלו בכם תוך כדי הקורס. תוכלו גם להשתמש ביומן ליצירה הפרקטית ולתרגילים מתוך מצגת הסקצ׳בוק. היומן הוא אישי.

במהלך הקורס נפתח את היכולות הבאות:​

חשוב ביותר להתמיד על הפעילות מידי יום, לרפיטטיביות יש תפקיד מכריע ביצירת הקשרים החדשים לחשיבה יצירתית יותר. ההרגל עדיף על האינטנסביות- מוטב כי תתרגלו פעילות קצרה אך בהתמדה, מאשר פעילות אינטנסיבית ארעית. אל תוותרו על הפעילות הפיזית היומית, מצאו לכך זמן, ואם לא מצאתם- תייצרו זמן.

 

אני מקווה כי תפיקו הנאה ולמידה מהקורס, שחררו כל שיפוטיות, מבוכה או פראדיגמות שאמצתם במהלך השנים. הרשו לעצמכם לחשוב כמו ילדים, בואו פתוחים ומקבלים, התפעלו, התנסו ואפשרו ליצירתיות שבכם לפרוץ ולתת ביטוי לאני היצירתי שקיים בכל אחד ואחת מכם. תהנו!

 

 

 שלכם ולמענכם,

מירי בויום

מודל הניצוץ היצירתי:

מירי היקרה,
שמחתי לפגוש את המיזם המאוד יחודי שלך. כבעל עסק עצמאי הפועל בסביבה התנהגותית קוגנטיבית אני מבין שהתמונה היא הרבה יותר רחבה מהכאן ועכשיו, האומנות, החלקים שאינם וורבלים משפיעים על החלקים הנסתרים והלא מודעים בנפשינו מה שעשוי לתת מקום להתפתחות וגדילה. מנסיוני על מנת לנוע ולהתפתח יש לפתח בצורה יזומה את היצירתיות ולחבר חיבורים חדשים בי רעיונות. הדרך שבה את מביאה את פיתוח היצירתיות בהחלט מובאת בצורה שונה מרעננת ואחרת, שילוב זה בהחלט פותח ערוצי חשיבה חדשים.

בשבילי זה לא מובן מאליו לפגוש ברעיונות חדשים להתפתחות וניתן לומר שיש כאן משהו חדש וחדשני ואין דרך טובה יותר להנגיש את התכנים מהרשת. נראה שהדרך שבחרת תביא רבים לפריצת גבולות והתפתחות אישית חיובית. תודה על ההזדמנות.
שרון רויטר.​

לקחתי על עצמי את הקורס המקוון של קריארטיב כדי להעשיר את עצמי במהלך חופשת לידה מתוך אמונה שמה שמשקיעים בו ומתאמנים בו גדל ואכן השקעתי בזמן ליצירה בידיים ומחשבה יצירתית ושניהם פשוט גדלו. המחוייבות לקורס דחפה אותי לזמני איכות שלי עם עצמי.

כל תוצר אישי הוא תגלית אישית ועל הדרך גם השכלתי בתיאוריות והכרתי אמנים מפורסמים. תודה רבה מירי על מערכים מופלאים!
אורלי באומל​

המלצות