הרצאות וסדנאות לארגונים:​

כיצד מתרחש התהליך היצירתי באמצעות הקורס?​

אנו מציעים למנהלים ולעובדי הארגון סדנה חווייתית, מקורית, מגבשת ומהנה במיוחד, סדנה הנותנת ערך מוסף ואלטרנטיבה לאירועים הקיימים. השקעה לטווח הארוך בהון האנושי, בהתפתחות ובדימוי העצמי של העובדים בחברה, ובעיקר מתן כלים פרקטיים לגירוי ועידוד החשיבה היצירתית, אשר תועיל
באופן ישיר ומיידי לרמת היצירתיות והפרודוקטיביות של כל עובד ומנהל בחברה.
ניתן להזמין סדרה מלאה של הסדנה (12מפגשים), או צירוף של מפגשים ואפילו סדנה בודדת או הרצאה. כמו כן, קיימת האפשרות לרכוש סדרה של מפגשים וקורסים אינטרנטיים לעובדים ולמנהלים.​

אז מה בעצם יהיה לנו בסדנה?

הקורס מבוסס על שלושה יסודות:​

דמיון​

פעילות גופנית​

יצירתיות​

הדמיון - הוא הכלי החשוב ביותר שיש לכל יוצר. כל המצאה התחילה מרעיון. כדי להגשים את הרעיונות שלנו, עלינו לראות אותם בבירור בדמיון שלנו.

הסדנה המלאה מורכבת מ-12 מפגשים של חשיבה יצירתית, יצירה פרקטית ופעילות גופנית רפיטטיבית מתונה, והרבה ובעיקר חוויה, הנאה וגיבוש צוות.
בכל מפגש נקבל השראה מאמן אחר, נתבונן ביצירות שלו, נכיר את אופן החשיבה שלו, ונלמד את טכניקות העבודה שלו ואת הקונספט ממנו יצר.
נעבור תכנית מסודרת עם אלמנטים קבועים ותרגילים מגוונים לפיתוח החשיבה היצירתית, וכלים להפוך את הרעיונות שלנו ליצירות אמנות אישיות.​

הפעילות הגופנית יכולה להיות כל פעילות רפיטטיבית מתונה- הליכה, ריצה, רכיבה, שחייה או אפילו מדיטציה. מחקרים מוכיחים שכשאנחנו עוסקים בפעילות גופנית רפיטטיבית, 

המוח שלנו נמצא במצב אופטימלי לקליטה והעברה של מידע, ומסוגל להפוך מידע זה לרעיונות יצירתיים.

 יצירתיות - זה בלתי אפשרי בעצם לחלוק את הרעיונות שלנו, אלא אם כן ניתן להם ביטוי יצירתי כלשהו, היצירתיות היא ביטוי לדמיון שלנו.

הכלים המרכזיים שישמשו אותנו במהלך הסדנה:​

התבוננות ביצירת אמנות: נתרגל התבוננות פעילה ביצירת אמנות באמצעות ויזואליזציה. נפעיל את החושים ואת הדמיון, ניצור את היצירה מחדש בדמיוננו, ונתבונן בתחושות וברגשות שהיצירה מעלה בנו.

 

ערוץ הנרטיב וערוץ הסנסור: נדלג בין שני הערוצים הנרטיב (הסיפורי) והסנסור (החושי). ערוץ הנרטיב מייצג את כל הסיפורים והמחשבות שחולפות בנו. אירועים, מטלות או סידורים. במקום מחשבות חולפות וארעיות אלו, נשדר בערוץ הנרטיב את הסיפור שאנו יוצרים סביב יצירת האמנות, באמצעות הדמיון המודרך בסרטון או בקטע האודיו. ערוץ הסנסור מייצג את כל המידע שאנו קולטים באמצעות החושים שלנו. מה שאנו שומעים, מריחים, רואים או חשים. אנו נשים דגש מיוחד על המודעות והקשיבות לאותו הרגע (mindfulness) כאן ועכשיו.

 

תרגול ויזואליזציה: דמיון מודרך תוך כדי התבוננות ביצירת אמנות, ותוך כדי הקשבה לקטע אודיו והתבוננות בעיניים פנימיות מתוך הזכרון. השימוש בויזואליזציה מחזק את החשיבה היצירתית ומפתח את היכול ת לדמיין. חשוב להפעיל את הרגשות ואת החושים במהלך הויזואליזציה.

 

תרגול פעילות גופנית רפיטטיבית: חשוב לתרגל פעילות גופנית רפיטטיבית מתונה כמו הליכה, ריצה או נשימות, תוך כדי הקשבה לקטע אודיו קצר (20 דקות) או ארוך (40 דקות) בהתאם למשך הפעילות הגופנית, אשר יפעיל את הערוץ הסנסורי והערוץ הנרטיבי בתרגיל של דמיון מודרך וויזואליזציה. מומלץ לתרגל פעילות כזאת מידי יום ולהקשיב לקטע האודיו מידי יום. ההשמעה והפעילות החוזרת על עצמה, הן שיוצרות את הקשרים וההרגלים.

 

חזרה על הצהרות חיוביות: בהקלטת האודיו נאמרות הצהרות חיוביות בהקשר ליצירתיות. ההצהרות נאמרות בגוף ראשון ובגוף שני (אני יצירתי, אתה יצירתי), תוכלו לחזור על ההצהרות החיוביות בזמן שאתם מקשיבים להן, זה מעמיק את אפקט ההצהרה. המטרה של הצהרות חיוביות אלו, היא להטמיע אמונות עצמיות באמצעות המוח המודע, אל התת מודע. במהלך חיינו פיתחנו אמונות שליליות לגבי היכולות היצירתיות שלנו, תרגול של הצהרות חיוביות וחזרה עליהן, יכול לשנות את תפישתנו לגבי יכולותינו היצירתיות.

 

*ההצהרות החיוביות בקורס זה נכתבו בהשראת הספר ״התשובה״/ ג׳ון אסראף, מארי יסמית, הוצאת מטר

רגש והרגשה: הויזואליזציה והסיפור שאנו יוצרים בהקשר ליצירת האמנות, הם שמפעילים את הרגש. במהלך תרגול הויזואליזציה, ההקשבה והאמירה החוזרת של ההצהרות החיוביות, חשוב מאוד להטעין את הדימויים ברגשות חיוביים כדי להעמיק את היכולת היצירתית. הפעילות הגופנית משפיעה על ההרגשה הפיזית שלנו. במהלך הפעילות הגופנית נפתח את המודעות וההקשבה לגוף שלנו ולחוויה הפיזית שאנו חווים כאן וברגע זה (Mindfulness.)​

חוויה רגשית יצירתית: ההתבוננות ביצירת האמנות תוביל אותנו דרך חוויה יצירתית, אשר בהשראתה אנו ניצור יצירות אמנות אשר יתנו ביטוי ויזואלי לרעיונות ולמחשבות שלנו. יצירת האמנות היא ביטוי מוחשי לחשיבה היצירתית ולדמיון שלנו. החוויה היצירתית היא חוויה רגשית שנובעת מתוך מטען הרגשות שלנו.​

חוויה חושית פיזית: במהלך הפעילות הגופנית אנו נפתח את המודעות החושית שלנו. נקשיב לגוף שלנו ולתחושות הפיזיות במהלך הפעילות. נשמש בכל חושינו ונשים לב לקולות ולצלילים הנשמעים ברקע, נשים לב לכל המראות סביב, לצבעים, למרקמים לבהירות או לעמימות של הפרטים, נשאף את ריחות הטבע, את הפריחה, את ריח האדמה לאחר הגשם או ריחות אחרים הנישאים באוויר. נשים דגש על החוויה החושית כאן ועכשיו .(Mindfulness)​

התבוננות עצמית: כל התהליך שתואר עד כה (התבוננות ביצירת אמנות, ויזואליזציה, דמיון, פעילות גופנית, ערוץ הנרטיב וערוץ הסנסור, הפעלת הרגש וההרגשה, החוויה היצירתית והחוויה החושית) מתנקז לפעילות שקטה של התבוננות אישית ושאילת שאלות. לאן אנו לוקחים את כל זה כעת? היכן התהליך הזה פוגש אותנו והיכן אנו פוגשים את עצמנו. בעקבות ההתבוננות העצמית יואר הניצוץ היצירתי.

כל אלו יתקיימו בהנחייה וליווי רגישים, תוך הקשבה לכל משתתף בסדנה

*חלק מתרגילי ההתבוננות העצמית בקורס זה נוסחו בהשראת הספר ״לחשוב כמו לאונרדו״/ מייקל ג׳יי גלב, הוצאת כתר​

כתיבה באמצעות טכניקת ״זרם התודעה״: במהלך הקורס תידרשו להעלות על הכתב את המחשבות והתובנות שעולות בכם תוך כדי התרגול. כדאי לכתוב בכתב יד ולרוחב הדף ביומנים האישיים שלכם. בטכניקת ״זרם התודעה״ אינכם צריכים להקפיד על סגנון הכתיבה, על הכתב, על הכתיב או על הניסוח. עליכם לכתוב כל מה שעולה בכם, מבלי לסנן, החומרים הכי ראשוניים וגולמיים עולים על הדף. הרעיון בשיטה זו הוא שבאופן הזה חומרים מתת המודע עולים וצפים, לפני שהמוח המודע שלנו מסננן אותם. לעתים קרובות נגלה תובנות או רעיונות שיצופו תוך כדי כתיבה, ויספקו חומרי גלם ליצירה שלנו.

*טכניקת ״זרם התודעה״ שאולה מהספר ״דרך האמן״/ ג׳וליה קמרון, הוצאת פראג

 

הניצוץ היצירתי: הניצוץ היצירתי יתרחש בעקבות התהליך שתעברו. יתכן שיקרה במהלך התהליך או מיד אחריו, או אפילו ימים מספר לאחר מכן. אין צורך להאיץ בתהליך היצירתי, הוא יתרחש מאליו, לעתים הניצוץ היצירתי דורש תהליך של דגירה במוחנו עד לפרץ היצירתי.

 

הארה / תובנה / פתרון: לאחר התהליך שתעברו, ההארה תגיע- זו יכולה להיות תובנה כלשהי, פתרון לבעיה שהטרידה אתכם, אפשרות שלא העליתם עד כה, או תוצר יצירתי כלשהו. תהנו מכך ותודו על הזכות שניתנה לכם לקבל הארה זו, מן הסתם ההארה, הרעיון, התובנה או הפתרון שיעלו, ישמשו אתכם לצורכיכם המקצועיים או האישיים, בעבודה או בחיים.

 

תיעוד ביומן אישי- סקצ׳בוק:  לאונרדו דה וינצ׳י נהג לתעד ביומניו את כל הרעיונות, המחשבות, ההארות והתובנות שעלו במוחו. הוא רשם רישומים, שרטט שרטוטים, צייר ציורים וכתב. היומן הוא מעין זירת התרחשות אשר מתעדת את התהליך שתעברו במהלך הקורס. כדאי לרכוש יומן עם כריכה קשה ודפים חלקים (סקצ׳בוק לאמנים), בחרו בפורמט הנוח לכם, ותעדו ביומן את כל הרעיונות, המחשבות, ההארות והתובנות שיעלו בכם תוך כדי הקורס. תוכלו גם להשתמש ביומן ליצירה הפרקטית ולתרגילים מתוך מצגת הסקצ׳בוק.

היומן הוא אישי.

במהלך הקורס נפתח את היכולות הבאות:​

אנו מקווים כי תפיקו הנאה ולמידה מהסדנה, שחררו כל שיפוטיות, מבוכה או פראדיגמות שאמצתם במהלך השנים. הרשו לעצמכם לחשוב כמו ילדים, בואו פתוחים ומקבלים, התפעלו, התנסו ואפשרו ליצירתיות שבכם לפרוץ ולתת ביטוי לאני היצירתי שקיים בכל אחד ואחת מכם. תהנו!​

 

 

 

שלכם ולמענכם, צוות creArtive

מודל הניצוץ היצירתי:

למדתי להתבונן על סביבת העבודה כאדם שהוא חלק מקבוצה, אך גם כאינדיבידואל, במה אני שונה מאחרים. מסקנות שלקחתי לעצמי: לנסות לעשות דברים גם מהרגש ולא רק מהשכל, ולא להיות מקובע. סדנא נהדרת! ממליץ בחום!
א.כ. אחראי שיווק​

המלצות

הסדנא האומנותית של מירי בויום מהנה ביותר ומומלצת מאוד. שאבתי ממנה את ההבנה שלפעמים עדיף וטוב יותר לחשוב מחוץ לקופסא. כמעט בכל דבר לחשיבה היצירתית תהיה תוצאה טובה יותר מאשר חשיבה בדרך הרגילה והמקובעת. ברוב התחומים בחיים איני מחשיבה את עצמי לאדם יצירתי, ורק לאחר הסדנא הבנתי שעלי "לעבוד" על עצמי ולשפר זאת אצלי. נשארתי עם טעם של עוד!
ר.א. אחראית בקרת איכות​